ورود

 

 

s_150_100_16777215_00_images_ketab4.jpgپیشگفتار
شيدا زن 16 ساله مريواني كه يك كودك 2ساله نيز داشت در روز 11/7/88 با ضربات چاقوي برادرش مهدي در خيابان جان سپرد. او كه همسري معتاد داشت، در حال حرف زدن با مردي در خيابان توسط برادرش به قتل رسيد.
مردي به علت سوءظن به همسرش او را پس از 29سال زندگي مشترك در برابر ديدگان فرزندانش به قتل رساند.
در پاييز سال 81 ، خانواده اي در خوزستان در كيف دختر خود كارت تبريكي بدون امضاء يافتند. دختر توسط عمويش به قتل رسيد و خانواده آن دختر قاتل را بخشيدند.
سعيده دختر 14 ساله بلوچستاني به دليل شك پدر به او، به وسيله پدر، برادر و دوستان برادرش سنگسار شد و به قتل رسيد.
نگين شيخ الاسلام يكي از فعالان زن در استان كردستان، اعلام کرد: در نيمه اول سال 1387 ، پانزده قتل ناموسي در كردستان انجام گرفته است.
دلبر خسروي، دختر 17 ساله اي در دهي نزديكي مريوان، به دليل داشتن قصد طلاق از همسر ناخواسته و اجباري خود، توسط پدرش سر بريده شد.
مردي 46 ساله اي همسر صيغه اي و نوجوانش را كه 15 سال بيشتر نداشت به دليل سوءظن با ضربات چاقو مجروح كرد و مردي كه در خيابان در حال حرف زدن با او بود را با ضربات چاقو به قتل رساند. شعبه 71 دادگاه كيفري استان تهران با اين استدلال كه او با تصور مهدور الدم بودن مقتول وي را كشته است، رأي خود را صادر و او را به پرداخت ديه محكوم كرد.
در لرستان ليلا به دليل سرباز زدن از ازدواج اجباري با پسر عمويش مجبور شد كه با پسر مورد علاقه اش فرار كند. وي بعد از دستگيري توسط برادران و پسر عمويش به درختي بسته و به آتش كشيده شد.
در دزفول، جاسم كه خود داراي سه زن بوده دختر 15 ساله اش را به دليل اينكه فكر مي كرد عمويش به او تجاوز كرده، سر بريد.
باز در دزفول، مردي با سوءظن به همسر دومش و با ادعاي اينكه پسرش متعلق به او نيست، سر وي و فرزند 7 ساله اش را بريد.
در تربت جام، مردي با همدستي برادر و پسرعمويش، خواهر جوان خود را كشته و در چاه مخروبه اي دفن كرد. وي پس از يك ماه با مراجعه به كلانتري خود را به پليس معرفي كرد و دليل اين قتل را بي حيثيت شدن خانواده اش اعلام نمود.
در سقز «شنو فرهادي» به دليل امتناع از ازدواج اجباري به دست برادرش كشته شد.
«فرشته نجاتي» كه 18 سال از شوهرش كوچك تر بود و به قصد طلاق به خانه پدري اش باز گشته بود، به اتهام رابطه با مردي ديگر و بر اساس يك اتهام واهي و اثبات نشده، توسط پدرش سر بريده شد.
در سال 1387 تعدادي از انجمن ها و نهادهاي مدني و مدافع حقوق بشر متشكل از تعدادي از زنان مريوان ضمن محكوم كردن قتل شهين نصراللهي كه توسط برادرش در روستاي دزلي كشته شده بود، تظاهرات كردند.
زهرا دختر 7 ساله اهوازي زماني كه مادرش بر سر اختلافي با شوهرش (پدر زهرا)، به همراه وي به منزل پدري اش مي رود، پس از بازگشت مورد سوءظن پدر خود قرار مي گيرد. پدر به زهراي 7 ساله شك مي كند كه شايد زماني كه او در منزل پدربزرگش بوده، مورد تجاوز دايي اش قرار گرفته باشد. وي با اين سوءظن به دست پدر كشته مي شود.
20 شهريور سال 87 ، خديجه زن جوان آباداني قصد داشت از شوهر معتاد خود طلاق بگيرد. شوهرش به محض اطلاع از تصميم او با دو عموي خديجه تماس مي گيرد و به آنها مي گويد خديجه با مرد ديگري رابطه دارد. دو عموي خديجه، روزي كه وي به همراه خواهرش در خيابان در حال تردد بودند، او را مي بينند. آنها خديجه را به زور سوار ماشين خود کرده و به خارج از شهر مي برند. سپس يكي از عموها دستان او را مي گيرد و عموي ديگر با كارد ميوه خوري شروع به بريدن گردن او مي كند.
خديجه، از اين جنايت جان سالم بدر برد. او مي گويد: هر قدر به عموهايم التماس مي كردم، يكي از عموهايم فرياد مي زد بگو با كدام مرد رابطه داري كه شوهرت فهميده. وقتي به آنها مي گفتم: اين حرف دروغ است و من هميشه مطيع شوهرم بودم، او بيشتر فرياد مي كشيد.
وقتي عمويم با چاقوي ميوه خوري ذره ذره گلويم را مي بريد احساس مي كردم كه آرام آرام روح از بدنم خارج مي شود، حتي حنجره و تارهاي صوتي ام بريده شد ولي بدنم هنوز حس داشت تا شعاع يك متري ام خون ريخته شده بود. هنوز اندك جان و رمقي برايم باقي مانده بود. موبايل خواهرم را زير آستين لباسم به محكمي نگه داشتم، وقتي عموهايم فكر كردند كه ديگر كارم تمام است. از من دور شدند. در اين فاصله با پدرم تماس گرفتم و ديگر هيچ نفهميدم. من از مرگ برگشتم تا حق ضايع شده خود را پس بگيرم.
در فراشبند استان فارس، سوسن 17ساله در حالي كه به پسر ديگري علاقه داشت، مجبور به نامزدي با پسرعمويش شده بود. سوسن با اين نامزدي مخالفت مي كند و به همين دليل پدر و پسرعمويش او را با چادرش خفه مي كنند.
در گرگان مردي به دليل سوءظن به همسر 28 ساله اش در جلو چشمان كودكش، با پاشيدن اسيد به روي همسرش او را به قتل مي رساند.
با اين اخبار كه هر روزه مي شنويم و خشونت آشكار را در خانه هاي ناامن ما فرياد مي زند چه بايد كرد؟ بايد به كدام قانون پناه برد؟ از كدام نهاد بايد كمك خواست؟ و بالاخره با مشاهده انبوه اين قربانيان زن و كودك، با وجدان زخم خورده خود بايد چه كنيم؟
آيا اين قربانيان، قرباني «غيرت» و «ناموس پرستي» مردان خود شده اند و يا آنكه اين زنان و كودكان، قرباني باورهاي پدرسالارانه پُر ريشه در جامعه ما هستند؟
پروین بختیارنژاد سپس در بخشی دیگر از کتاب خود، تحت عنوان « ناموس و غيرت؛ توجيه گر قتل هاي ناموسي» با استناد به پژوهش های میدانی و مستندش، وقتی به ریشه یابی این معضل منحوس اجتماعی می پردازد چنین می نویسد:
واژه ناموس در فرهنگ لغات ايرانيان در همه جا مترادف و به معناي غيرت، شرف و مردانگي تعريف شده است. از آنجايي كه غيرت، شرف و مردانگي مردان هميشه ارتباط مستقيم با زنان داشته، واژه غيرت نيز در ادبيات ما ناموس پرستي تعريف شده است و منظور از ناموس، زنان خانواده اي هستند كه وابسته به مرد است. در نتيجه مردان هميشه بايد مراقب نواميس خود، بر اساس برداشت و استنباط خود از واژه غيرت و شرافت باشند.
اما تفسير غيرت و شرف مردان، داستاني پر از فراز و فرود دارد. تا آنجا كه به بهانه غيور بودن، كليه حقوق فردي و انساني زنان توسط مردان ربوده مي شود و تنها از موجودي به نام زن، اطاعت محض مي ماند و نه چيز ديگر. چرا كه تفاسير و برداشت هاي متفاوت و حتي متناقض از اين مقوله وارد جزئي ترين و خصوصي ترين ابعاد زندگي زنان مي شود، تا از اين طريق به مردان ثابت كند كه موجوداتي غيور و ناموس دوست هستند و اين غيرت و شرافت به او اعتبار و غرور اجتماعي مي دهد.
در داستان سربلندي مردان، هرقدر زن مطيع تر و به حقوق فردي و اجتماعي خود بي اعتناتر باشد، مي تواند مردان خانواده و فاميلش را اعتبار بيشتري بخشد. البته زنان نيز در دنياي سنتي، چنين تعريفي از خود دارند. در نتيجه آنگونه زندگي مي كنند كه مرد و هنجارهاي دنياي قديم براي او تعريف كرده اند. او در واقع خود و فرزندانش را جزء مايملك مرد مي داند و بايد طوري زندگي كند كه او مي خواهد و او مي پسندد.
اما كوچک ترين تلنگر انديشه مدرن، مي تواند تعاريف كهنه دنياي قديم را به چالش كشد و زنان را با چراهاي متعدد، در رابطه با خود، اطرافيانش و از همه مهمتر با هنجارهاي موروثي مواجه سازد و او را به درگيري جدي وادارد.
در اين درگيري او به دنبال خود فراموش شده اش است. او بارها و بارها گذشته را مرور كرده تا ببيند در كجا ايستاده. ديروزش پر از دريغ است، امروزش پر از خستگي از ديروز و براي رسيدن به فردا بايد از تونل تاريكي عبور كند تا خود را به سوسوي آن شعله اي كه از دوردست ها او را به سمت خود فرا مي خواند، برساند.
ديروز پر از افسوس و امروز پر از بايدهاي سخت و طاقت فرسا، راهي جز مبارزه اي سخت براي او باقي نمي گذارد. در اين مبارزه جان هاي بي شماري به نام «ناموس» قرباني شده اند. ولي خبر تعداد اندكي از اين قربانيان به گوش من و شما رسيده است. بقيه آنها در تنهايي و گمنامي جان خود را از دست داده اند. اما اگر زنده مي ماندند بر آن بودند به گونه اي ديگر زندگي كنند. به اين قتل ها، «قتل هاي ناموسي» مي گويند.
اين نمونه ها به خوبي نشان مي دهد كه تعريف غيرت و شرافت مردان تا چه حد به بيراهه رفته است. چنانكه درخواست طلاق، پدري را بي ناموس مي كند، علاقه مندي يك پسر و دختر حتي با رعايت آداب و رسوم، غيرت برادري را جريحه دار مي كند. سوءظن به كودك 7 ساله، پدر را در كشتن كودك خود حتي به ترديد هم نمي اندازد. امتناع از ازدواج اجباري، مردان خانواده را بي ناموس مي كند و منجربه قتل دختر مي شود.
شيوع و گستردگي فاجعه خاموش «قتل هاي ناموسي» نه تنها از طريق فعالان حقوق زنان و نيز فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران به کرات تذکر داده شده، بلکه از طرف برخي مسئولان قضايي و انتظامي نيز بدان اذعان شده و يا در موردش در برخي روزنامه هاي سراسري يا محلي بحث شده و موضوعي قابل تغيير تلقي گرديده است.
اين  مسئله اجتماعي از نوع آسيب هاي اجتماعي است که با برنامه ريزي هاي دقيق علمي و پايبندي به آن برنامه ها مي توان آن را تغيير داد و يا حداقل مي توان تا حدودي آن را مهار کرد.
اين آسيب اجتماعي بايد تغيير کند، زيرا يک جنايت عريان و ضدانساني است. قتل هيچ فردي بر اساس حدس و گمان و سوءظن در هيچ جامعه و هيچ فرهنگ و هيچ کتاب قانوني پذيرفته نيست، مگر نادر جوامعي که دچار واپسماندگي فرهنگي شده اند.
در تحقيق ميداني اين نوشتار بيشتر درباره مناطق قومي و طايفگي بحث شده، اما اين به آن معنا نيست که در کلان شهرها و يا غير خرده فرهنگ هاي مورد بحث، قتل ناموسي وجود ندارد. تنها گستردگي و شيوع اين مسئله در برخي مناطق قومي و طايفگي مرا بر آن داشت که به بررسي قتل هاي ناموسي در آن مناطق بپردازم.
اين کتاب حاصل سفر به استان هاي مختلف، گفت وگو با افراد صاحبنظر برخي استان ها، مطالعه نظري و گفت وگو با کارشناسان، جامعه شناسان، روانشناسان، قرآن پژوه و کارشناسان فقه و حقوق است و نيز نگاهي اجمالي به کشورهايي که قتل هاي ناموسي در آن جوامع نيز به عنوان يک مسئله اجتماعي مطرح است.
در پروسه اين تحقيق با زنان جواني ديدار داشتم که در منطقه خود شاهد قتل هاي ناموسي فراواني بودند. برخي از آنها به اين فکر افتاده اند که موضوع پايان نامه خود را قتل هاي ناموسي در استان خود قرار دهند.
اميد و اطمينان دارم که افراد زيادي پس از خواندن اين کتاب به اين بحث خواهند پيوست. اين تحقيق يک سال به طول انجاميد و اميدوارم که بعد از چاپ اين کتاب، ديگراني نيز از زواياي مختلف به اين مسئله شوم بپردازند و هر يک گامي در جهت حل آن پيش نهند.
مدرسه فمینیستی : انتشار اینترنتی کتاب «فاجعة خاموش» که پژوهشی ارزشمند و شجاعانه درباره «قتل های ناموسی» در مملکت ماست فرصت مغتنمی در اختیار ما قرار داد تا خوانندگان سایت مدرسه فمینیستی را با گوشه ای از فعالیت های فرهنگی و مستمر نویسنده کتاب خانم «پروین بختیارنژاد» آشنا سازیم. پروین بختیارنژاد پژوهشگر، روزنامه نگار، نویسنده و از کنشگران با سابقه ی جنبش زنان است. ایشان متولد سال 1341 خورشیدی، در رشته گرافیک فارغ التحصیل شده، و مادر دو فرزند است. فعالیت های اجتماعی و فرهنگی خود را از سال 1356 ـ وقتی که در کلاس اول دبیرستان مشغول تحصیل بود ـ آغاز می کند. در خلال فعالیت هایش در انجمن اسلامی دبیرستانهای قزوین، با آقای «رضا علیجانی» که او هم از زمره ی فعالان پُر آوازه ی این انجمن ها در شهر قزوین بود آشنا می شود و سرانجام به سال 1363 این دو فعال مدنی با یکدیگر ازدواج می کنند. پروین بختیارنژاد از سال 1374 به طور مداوم و حرفه ای، کار روزنامه نگاری را آغاز می کند. ایشان در کنار فعالیت های مطبوعاتی اش، کار پژوهش در حوزه مسائل زنان را نیز با جدیت و صبوری، همچنان ادامه می دهد. توجه و کِشش خاص او به سرنوشت غم انگیز زنان فرودست جامعه باعث شده که پروین حوزه ی کارهای تحقیقاتی اش را بر زنان آسیب دیده از ستم جنسی، متمرکز نماید و آثار و گزارش ها و کتاب هایی که تا کنون به قلم وی منتشر شده عمدتاَ در ارتباط با زنانی است که به واسطه تحمل این ستم مضاعف، یا سر آخر بی هیچ پناهی، مظلومانه به قتل می رسند یا به ناگزیر دست به خودکشی می زنند. «زنان خودسوخته» یکی از کتابهای پروین بختیارنژاد است که در سال 1381 توسط نشر صمدیه منتشر شده است.
متن کامل پی دی اف کتاب «فاجعه خاموش» اثر پروین بختیارنژاد (سایت مدرسه فمینیستی)
http://www.feministschool.com/IMG/pdf/_-_.pdf

 

 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest