ورود

s_150_100_16777215_00_images_articles_220px-Tosa_Mitsuoki_001.jpgموراساکی شیکیبو، داستان‌نویس، شاعر و ندیمهٔ دربار امپراتوری ژاپن بود که در سال ۹۷۸ میلادی و در شهر کیوتو به دنیا آمد و در همان شهر (۱۰۱۴ میلادی) درگذشت. از شیکیبو نوشته‌ای با نام افسانه گنجی به جا مانده که مهم ترین نوشته ادبیات ژاپنی محسوب می‌شود و برخی آن را قدیمی‌ترین رمان کامل جهان می‌دانند. این رمان بیشتر از ۳۵۰ شخصیت دارد و یک بازه زمانی ۷۵ ساله را پوشش می‌دهد. داستان این رمان، درباره پسر یک امپراتور و تلاشش برای دستیابی به عشق است.
اگرچه نام حقیقی نویسنده این داستان دانسته نیست اما گمان می‌رود که احتمالاً نام خود را از قهرمان زن داستان خود گرفته‌است و نام شکیبو مربوط به رتبه پدر او در دستگاه اداری باشد.
شکیبو در خانواده‌ای از نجیب زادگان درجه دو خاندان قدرتمند فوجی‌وارا متولد شد زبان چینی را آموخت و با یکی از بستگان مسن تر از خود ازدواج کرد. حاصل این پیوند یک نوزاد دختر بود اما پس از دو سال از ازدواج ایشان درگذشت.
برخی از پژوهشگران معتقدند که افسانه گنجی بین سالهای ۱۰۰۱(زمانی که شوهر او درگذشت) و ۱۰۰۵ (زمانی که به دلایل نامعلوم برای خدمت در دربار احضار شد) نوشته شده‌است اما با توجه به پیچیدگیهای این رمان احتمالاً نگارش آن تا سال ۱۰۱۰ هم به پایان نرسیده باشد.
موراساکی شیکیبو نام اصلی وی نبود و همچنین از نام اصلی وی اطلاعی در دست نیست. بعضی از محققان نام اصلی وی را فوجیوارا تاکاکو اعلام کرده‌اند.
برگرفته از ویکی پدیا

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest