ورود

s_150_100_16777215_00_images_articles_graduates_2265239b.jpg1849 الیزابت بلاک ول، اولین زنی است که در ایالات متحده از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل می شود. او در زمینه تحصیل زنان در رشته پزشکی، پیشتاز می شود.
1851 سوجورنر تروث، که یک مبارز بر ضد نظام بردگی است و خود قبلا یک برده بوده، سخنرانی مشهور خود را به نام "مگر من یک زن نیستم؟" در همایش حقوق زنان اوهایو ایراد می کند. او یک قهرمان سخنور در عرصه حقوق آفریقایی تباران و زنان آمریکایی است.
1881 کلارا بارتون صلیب سرخ آمریکا را تأسیس می کند و پهنه عملیات آن را به امدادرسانی در فجایع طبیعی ملی و همچنین جنگ ها گسترش داد.
1916 ژانت رنکین، اهل ایالت مونتانا، اولین زنی است که به عضویت کنگره انتخاب شده و دو دوره غیر متوالی خدمت می کند. او تنها رأی را در مخالفت با حمله به ژاپن بعد از حمله به پرل هاربر در سال 1941 در کنگره می دهد.
1925 نلی تایلو راس، اولین زنی است که فرماندار یک ایالت (وایومینگ) می شود. او در سال 1933 به عنوان اولین مدیر زن ضرابخانه ایالات متحده منصوب می شود.
1926 گرترود ادرله، اولین زنی است که عرض کانال انگلیس را شنا می کند. تنها پنج مرد عرض کانال انگلیس را پیش از او شنا کرده بودند و رکورد او دو ساعت کمتر از سریع ترین این شناگران است.
1931 جین آدامز، اولین زن آمریکایی است که جایزه صلح نوبل را دریافت می کند. آدامز یک فعال سیاسی طرفدار فقرا، صلح طلب، اصلاح طلب، و هوادار جنبش زنان (فمینیست) است.
1932 آملیا ایرهارت، اولین پرواز تک نفره یک زن را در عرض اقیانوس اطلس انجام می دهد. او اولین زنی است که صلیب متمایز پرواز را دریافت می کند.
1932 هتی وایات کاراوی، اهل ایالت آرکانزا، اولین زنی است که به عضویت سنای ایالات متحده انتخاب می شود. او همچنین اولین زنی است که ریاست یک کمیته سنا و همچنین ریاست کل سنا را بر عهده می گیرد.
1933 فرانسیس پرکینز، به عنوان وزیر کار سوگند یاد می کند. او توسط فرنکلین دیلانو روزولت به عنوان اولین زنی که تا آن زمان در هیئت وزرا ایالات متحده خدمت کرده منصوب می شود.
1953 ژاکلین کاکران، اولین زنی است که دیوار صوتی را می شکند. او در طول زندگی حرفه ای خود، در زمینه سرعت و ارتفاع، به رکوردهایی بالاتر از همه معاصران خویش، خواه مرد یا زن، دست می یابد.
1955 روزا پارکس، به دلیل خودداری از دادن صندلی خود در یک اتوبوس به یک مرد سفیدپوست، در شهر مونتگومری در ایالت آلاباما دستگیر می شود و جرقه جنبش حقوق مدنی ایالات متحده در همین جا زده می شود.
1962 کتاب راشل کارسون، به نام "بهار ساکت" توجه ها را به سوی خطرات ناشی از سموم کشاورزی جلب می کند. این کتاب، الهام بخش جنبش ملی حفاظت از محیط زیست در ایالات متحده است.
1963 بتی فریدان، کتاب "جذبه زنانه" را منتشر می کند که به جنبش حقوق زنان حیات تازه ای می بخشد. قانون حقوق برابر، پرداخت دستمزد کمتر از مردان را در مقابل انجام کاری یکسان به زنان ممنوع می سازد.
1968 شرلی چیشولم، اولین زن سیاهپوستی است که به عضویت کنگره انتخاب می شود. او در سال 1972 دست به اقدام ناموفقی جهت تصاحب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری می زند.
1981 ساندرا دی اوکانر، اولین زن در دیوان عالی ایالات متحده است که تا سال 2006 خدمت می کند. جین کرک پاتریک، اولین سفیر زن ایالات متحده در سازمان ملل متحد می شود.
1983 سلی راید، اولین زن امریکایی در فضا است که با فضاپیمای چلنجر پرواز می کند. او در سال 1984، در یک مأموریت فضایی دیگر نیز شرکت می کند.
1984 جرالدین فرارو برای همراهی والتر ماندیل در انتخابات ریاست جمهوری برگزیده می شود. او اولین زنی است که توسط یک حزب مهم –دموکرات ها – به نامزدی معاون رییس جمهور تعیین می شود.
1993 تونی موریسون، اولین زن آمریکایی -آفریقایی تبار است که برنده جایزه ادبی نوبل می شود. ژانت رینو اولین دادستان کل زن در ایالات متحده می شود.
1997 مدلین آلبرایت، به عنوان اولین وزیر امور خارجه زن ایالات متحده سوگند یاد می کند. او که در شهر پراگ در کشور چکسلواکی متولد شده، در سال 1957 تابعیت ایالات متحده را به دست آورد.
2005 کاندالیزا رایس، اولین زن آمریکایی- آفریقایی تبار است که به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده به خدمت می پردازد.
2007 نانسی پلوسی، به عنوان اولین رییس زن مجلس نمایندگان ایالات متحده، که یکی از مقتدرترین مناصب در دولت ایالات متحده است، سوگند یاد می کند.

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest